Odhaleno: Jak udělat doma víc práce... než v práci
Otravuje vás každodenní dojíždějí do práce? Chcete přesvědčit šéfa, aby vás nechal pracovat z domu? Konečně máte pádný argument: Práce z domova (neboli„home-office“) je výhodná jak pro samotného pracovníka, tak pro jeho zaměstnavatele.
Pracovník nemusí dojíždět (a klidně tak může vstát o něco později). Čas si může zorganizovat podle své potřeby. A nikdo jej neruší (jako ten hlasitě telefonující kolega vedle).
Zaměstnavatel na druhé straně nepotřebuje tak velké kanceláře. Firmy z menších a vzdálených míst tak mohou zaměstnávat i odborníky z větší vzdálenosti. A i když nenabídne home-office trvale, může nabídnout práci z domu jako občasný zaměstnanecký benefit.
Má to ale rizika...
Jakmile se totiž ocitneme v domácím prostředí, ne všichni se dokážeme přinutit k práci, kterou běžně vyvíjíme na pracovišti (když na nás zezadu dýchají kolegové a šéf). A každý pracovník, který uvažuje o práci z domova, by tedy měl dodržovat následující tipy zkušených matadorů.
Jak pracovat doma stejně efektivně (nebo efektivněji) jako v práci?
- Základem je pevná vůle a disciplínu, ale také následující triky z praxe:
- Jasně si určete dobu a počet hodin, kdy budete pracovat (žádné odbíhání uvařit, umýt auto apod.)
- Zvolte si vaše pracovní místo a dbejte na to, aby opravdu sloužilo jen k tomuto účelu.
- Předem si určete přestávky (na kávu/čaj, na oběd, …)
- Nemusíte brát ohledy na kolegy v kanceláři, proto dělejte ,,všechno“, co vám pomůže k vyšším výkonům.
- Pokud máte kolegy, buďte s nimi v kontaktu (telefonicky, emailem, skypem) – ocení to nejen oni, ale i vy.
I když nám ale šéf dovolí, abychom pracovali z domu, pořád nemáme vyhráno.
Proč?
Kolegové sedící v práci si totiž často myslí, že se doma flákáme. Mají pocit, že doma jen popíjíme kafe a surfujeme na internetu. A že všechnu práci musí odedřít oni za nás.
Pokud podobné poznámky slyšíte i od svých kolegů (nebo za vašimi zády), možná k tomu skutečně mají důvod... a sami musíte vyhodnotit, jestli si to nemyslí právem.
Jak snadno přesvědčit kolegy, že se doma neflákáte?
- Během pracovní doby buďte vždy na příjmu, mějte po ruce telefon, abyste byli pro své kolegy vždy k zastižení.
- Pro vaše kolegy nesmí být vaše nepřítomnost v kanceláři překážkou – pokud vám doma vypadává internet nebo máte slabý signál, najděte si jiné pracovní místo.
- Pokud to je možné, stanovte si s kolegy dny, kdy se potkáte v kanceláři.
- Dejte kolegům najevo, že vás mohou kontaktovat, i když jste doma.
- Dodržujte termíny, plňte úkoly, nabízejte svou volnou kapacitu.
Jak dělat z domova, ale zachovat si přitom soukromý život?
Poslední studie ukazují, že flexibilní pracovní doba vyvolává v člověku nutkání neustále pracovat. A to je rychlá cesta k naprostému vyčerpání.
Jak totálnímu vyhoření zabránit?
Pracovní doba by měla být stejná jako v kanceláři. Pokud je obvyklé, že pracujete přes den,doma také pracujte přes den. Pokud je obvyklá pracovní doba od 8:00 do 16:00,můžete ji dodržovat i doma. Nemusíte pracovat 20 hodin denně. A šéf, který nechce, abyste dělali chyby, by to ani neměl povolit. V žádném případě tedy nedopusťte, aby se z vašeho denního programu vytratil čas na to, co byste dělali po běžném návratu z práce.
A závěrem motto(nejen) pracujících z domova: Nechvátej, můžeš upadnout a už nevstat!
Praktické tipy a zkušenosti z praxe, které vám pomohou v každodenním podnikání, se dozvíte také na seminářích a kurzech Českého vzdělávacího centra a za jediný den tak zjistíte více než lety pokusů a omylů.