Chytří toho udělají víc tím, že dělají míň...
Všimli jste si, jak se ostatní kolem vás posunují dopředu i přesto, že dělají mnohem míň než vy? Mají na to metodu. A když se naučíte pracovat chytře, tedy vlastně méně, zvládnete toho mnohem víc i vy.
Čím déle zůstanu v práci, tím víc toho udělám?
Víte, proč máme čtyřicetihodinový pracovní týden? Dříve se totiž pracovalo každý den plných 10 hodin. Henry Ford (americký průmyslník) ale zjistil, že když zkrátí denní pracovní dobu z deseti na osm hodin a místo šestidenního pracovního týdne zavede jen pětidenní, pracovní efektivita vzroste.
Čím méně spím, tím víc toho udělám?
Výzkum americké armády ukázal, že když si každou noc ukrojíte ze spánku pouhou hodinu, působí to na vás stejně, jako 0,1 promile alkoholu. A myslíte si, že „zbytkový alkohol“ zvyšuje naši pracovní výkonnost? Neokrádejte se o spánek: Čerpáme z něj totiž energii.
Čím víc úkolů si naložím, tím víc toho udělám?
Paretovo pravidlo říká, že 20 procent úsilí přináší 80 procent úspěchu. To ale taky znamená, že zbývajících 80 procent úsilí věnujeme pouhým 20 procentům výsledků.
Soustřeďme se na těch 20 procent, které přináší 80 procent efektu. A zbytek? Tomu věnujme jen těch zbývajících 20 procent času, které si zaslouží.
Finančník Warren Buffett říká, že „rozdíl mezi úspěšnými a velmi úspěšnými lidmi spočívá v tom, že ti velmi úspěšní říkají skoro na všechno ne.“ Soustředí se jen na to, co přináší největší výsledky. A na ostatní říkají: „Promiň, to já nedělám.“
Musí být výsledek fakt dokonalý?
Pokud pracujete v oboru, ve kterém každá chyba znamená ztrátu lidského života nebo miliony korun, výsledek vaší práce musí být bezchybný.
Často ale pracujeme také na úkolech, při kterých není naprosto nezbytné, aby výsledek byl dokonalý: Účetní musí perfektně sedět všechna čísla, ale nemusí trávit tolik času nad výběrem písma, v jakém bude tisknout účetní závěrku.
Každý úkol se tedy skládá z podstatných a nepodstatných částí. A když je dokážeme rozlišit, ušetříme tím spoustu času.
Každý den stále stejné úkoly?
Pokud se vám nějaký úkol opakuje vícekrát, začněte přemýšlet, jak jej zautomatizovat: Změnit pořadí. Vytvořit tabulku. Vyzkoušet nové nástroje. Použít software. Uspořádat pomůcky. Lidé, kteří se přinutili změnit své rutinní postupy, zjistili, že stejné úkoly jim zaberou mnohem méně času.
Praktické tipy a zkušenosti z praxe, které vám pomohou v každodenním podnikání, se dozvíte také na seminářích a kurzech Českého vzdělávacího centra a za jediný den tak zjistíte více než lety pokusů a omylů.